הפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD)

יש טיפול, חבל להמשיך לסבול

מהו אירוע טראומטי?

טיפול בטראומהאירוע טראומטי הוא אירוע שבו האדם ניצב מול סכנה ממשית או איום על חייו, פגיעה חמורה או פגיעה מינית. אנשים רבים חווים במהלך חייהם אירועים טראומטיים אשר מותירים בהם חותם. לעתים האדם עצמו אינו זה שניצב אל מול הסיכון אלא שהוא עד לאירועים כאלו כאשר קורים לאחרים. בחלק מהמקרים חלה התאוששות ספונטנית מהטראומה, והאדם ממשיך בחייו. האירוע הקשה נותר אמנם כזכרון כואב, אך הוא אינו מנהל את חייו ואינו פוגע בתפקודו. במקרים אחרים, זכרון האירוע ממשיך להיות חי ופועם עבור האדם, והוא/היא  מתקשה להשתחרר ממנו, וסובלים מהפרעת דחק פוסט טראומטית.

מהם הסימנים להפרעת דחק פוסט טראומטית?

אנשים שסובלים מהפרעת דחק פוסט טראומטית, או בקיצור מ PTSD, חווים פגיעה משמעותית בתפקוד וביכולת לקיים חיים שגרתיים עם רגעי סיפוק והנאה. יש תסמינים שונים לקיומה של PTSD ולעתים קרובות חלק מהם יופיעו ואחרים-לא.

  • ריבוי זכרונות חודרניים ומעוררי מצוקה מהאירוע.
  • סיוטים וחלומות בלהות שקשורים לאירוע בתכנם וברגש הנלווה אליהם.
  • "פלאשבקים" מהאירוע יתקיפו את האדם ויגרמו לו לחוש כאילו האירוע הקשה שב ומתרחש במציאות הנוכחית. 
  • מצוקה נפשית מתמשכת ועוצמתית ועוררות גופנית מול רמזים פנימיים או חיצוניים שמזכירים את האירוע שהיה.

נוסף על תסמינים אלו, האדם יפסיק לעסוק בפעילויות שונות שעניינו אותו טרם האירוע ויצמצם את חייו, כך שיוכל להמנע מהאפשרות להתקל ברמזים שיזכירו לו את האירוע הטראומטי. הוא יסגל לעצמו דרכי חשיבה לא אדפטיביות וייחס לעצמו אשמה על מה שקרה, תוך ציפיות מוגזמות מהאופן בו יכל לפעול במהלך האירוע. אנשים שסובלים מ- PTSD סובלים ממצב רוח רע, מאובדן הנאה ועניין ובתחושה של ניכור וניתוק מאחרים בסביבתם. הם עלולים לסבול מעוררות מוגברת שתתבטא למשל ב:

  • התנהגות עצבנית וחסרת מנוחה
  • פגיעה עצמית
  • דריכות
  • בעיות בריכוז
  • קשיי שינה

כאשר תסמינים אלו מלווים את האדם שחווה אירוע טראומטי מעל לחודש והוא חווה הפרעה ופגיעה משמעותית לתפקודו, הוא מאובחן כסובל מ PTSD. אם הגעת עד כאן, ייתכן ואת/ה מזהה אצלך את הסימפטומים (תסמינים) האלו או מכיר/ה אדם קרוב שפיתח PTSD בעקבות אירוע טראומטי שחווה.

טיפול קצר מועד ממוקד בטראומה לפי גישת החשיפה הממושכת (PE) יעזור לכם/ן להשתחרר מהאירוע הטראומטי ולהחזיר לעצמכם את השליטה בחיים.

מהו טיפול בחשיפה ממושכת (Prolonged Exposure)?

זהו הטיפול המוביל היום בעולם לטראומה, והוא מבוסס כבר למעלה מעשרים שנות מחקר כטיפול מועיל ומקדם החלמה. זכיתי לעבור הכשרה בטיפול זה על ידי פרופ' עדנה פואה. היא זו שהגתה את הטיפול, והיא מטמיעה אותו היום בעולם (למשל, זה הטיפול המוביל לטראומה בצבא ארה"ב), ולפני מספר שנים נבחרה לאחת ממאה האנשים המשפיעים ביותר בעולם על ידי המגזין "Time".

מדובר בטיפול מוגבל בזמן, שנמשך בין 8- 15 פגישות. הוא ממוקד בהפחתת הסימנים הפוסט-טראומטיים ובחזרה לתפקוד ולקיום מלא יותר של המטופל/ת. במהלך הטיפול, בהשראת הגישה ההתנהגותית-קוגניטיבית, נעשית חשיפה לתכנים הטראומטיים ועיבודם. המטרה היא שהמטופל יהיה "בעל הבית" של חייו ושל זכרונותיו, גם הקשים שבהם, ושייפסק המצב שבו הזכרונות הם אלו ששולטים בו ומנהלים את חייו. באמצעות הטיפול ניתן להשתחרר מהטראומה לחיים חופשיים ומלאים יותר, שלא מוכתבים עוד על ידי פחד וחרדה.

מספיק לחיות בפחד, בסבל ובהמנעות. אפשר להתגבר על הטראומה בטיפול מועיל ומקצועי, ולחזור לחיות את החיים במלואם. 

 

 

Comments are closed.