מסע ההריון – כמה טיפים לדרך

את בהריון? בשעה טובה!

ההתרגשות בעיצומה? או שאת בכלל לא קולטת? יום ככה ויום אחרת? הצטרפי למועדון!

סביר להניח שבמוקדם או במאוחר תגלי כיצד ההריון משפיע על חייך ברמה היומיומית: לבד עם עצמך, מול בן או בת זוגך, בעבודה, במעלית של הבניין במפגש עם השכנה שמעולם לא דיברת איתה לפני כן ואפילו ברחוב. אולי תופתעי לגלות שבטנך הפכה למעין רכוש ציבורי ורבים מהאנשים סביבך, בלי קשר למידת הקירבה שלך איתם, מרשים לעצמם למשש, לגשש ולהעריך הערכות בטון יודע דבר אודות העובר ("זו בת!") ועל תאריך הלידה המשוער. יכול להיות שזה נעים לך. יכול להיות שלא. בכל מקרה תגלי שלא תמיד שואלים אותך.

בינך לבין עצמך הגוף משתנה מיום ליום, ולא תמיד הראש מספיק לעכל את השינוי. יש כאלו שאוהבות את השינוי ומרגישות שבהריון הן בשיא הנשיות שלהן, ואחרות מתביישות במימדי הגוף ההולכים ותופחים.

מול בן או בת זוגך את מתמודדת עם שאלות מורכבות הנוגעות לטיב היחסים המתקיימים ביניכם במהלך ההריון ועל אלו שיתקיימו לאחר הלידה. בחיים המקצועיים את מוצאת עצמך מול קונפליקט: מצד אחד את בשנים הכי חשובות מבחינתך לפריחת הקריירה ומצד שני את יודעת שתרצי להשקיע באמהות שלך ולהיות אמא נוכחת ומעניקה. איך זה ישתלב ביחד?

ומה לגבי החופש האישי שלך? האם הילד שתלדי הולך להשתלט לך על החיים? או שעדיין יהיה לך זמן לבילויים שאת אוהבת, לקניות, לחברות, לסרט או סתם ללכת ולרבוץ בים עם ספר טוב. ועדיין לא דיברנו על החרדות מההורות עצמה. איך יהיה הקשר שלך עם התינוק? האם תהיי אמא טובה? האם תסתדרי עם ההנקה? או שתוותרי על זה? וזה חשוב לך.

אין צורך ואין סיבה מוצדקת לעמוד מול החששות, ההתרגשות והשאלות הרבות חסרת אונים. קיימות דרכים רבות ומגוונות להתמודדות, וסיכוי גבוה מאד, שלפחות אחת מהן תתאים לך. כמובן שמומלץ לשלב מספר דרכי התמודדות וכך להרחיב את "ארגז הכלים" שלך לא רק להתמודדות עם הריון ראשון, אלא בכלל, להתמודדות מול אתגרים אחרים בחיים.

את מוזמנת לבחור מה מתאים לך מבין האפשרויות הבאות וכמובן להגיב ולשתף במה שעוזר לך להתמודד:

השתתפות בפורומים לנשים בהריון באינטרנט

יתרונות:

 • שליטה על מידת המעורבות שלך- את יכולה להשתתף באופן סביל, כלומר להיחשף לתכנים וללמוד מחוויות של נשים אחרות בלי לכתוב בעצמך לפורום. אפשרות אחרת היא שתשתפי במה שעובר עלייך, תיוועצי ותיתמכי באופן ישיר.
 • אנונימיות- מאפשרת לך לשתף בתכנים אישיים ולהיחשף במידה שלא בהכרח תרשי לעצמך מול אנשים שקרובים אלייך או מכירים אותך.

חסרונות:

 • מגבלת השיח- בדרך כלל נוצרת בפורומים מעין "תרבות פורום" שמביאה לכך שהשיח מתנהל בצורה מסוימת, הן מבחינת סגנון הכתיבה והן מבחינת התכנים המועלים. כך לדוגמה תמצאי פורומים רבים שעוסקים בנושאים בריאותיים ובנושאי צרכנות לקראת הלידה, אך פחות כאלו שעוסקים בחלק הפסיכולוגי הנלווה להריון. בדומה, הודעות המפורסמות בפורום מנוסחות בדרך כלל באופן מתומצת, על מנת לאפשר שיח קולח ומהיר, והדבר מקשה על העמקה בתכנים ובחוויה האישית שלך.
 • אנונימיות- כן, כן, בצדו השני של המטבע, האנונימיות היא חסרון. זאת מכיוון שהמענה שתקבלי יביא בחשבון רק חלק מהמאפיינים שלך ולא יוכל להיות מקיף וכוללני כמו במקום שבו מכירים אותך על המורכבות שבך: הגופנית, הנפשית והחברתית. זו הסיבה שפעמים רבות לאחר שתפני לפורום שאלה הנוגעת לבריאותך, תופני על ידי מנהל/ות הפורום להמשך התייעצות אצל הרופא/ה שלך

פנייה לייעוץ או לטיפול אצל גורם מקצועי

יתרונות:

 • בחירה מתוך היצע מגוון- את בוחרת את הגורם המטפל ואת אופי הטיפול שמתאים לך. היום קיים בשוק היצע אדיר של טיפולים והיוועצויות המותאמים לנשים בהריון. טיפול כזה יכול להיערך אצל פסיכולוג או פסיכולוגית, אצל מטפלות מתחום הרפואה האלטרנטיבית או במסגרת אחרת, כמו לדוגמה יוגה לנשים בהריון שעשויה לחולל פלאים. תוכלי לבחור במסגרת ההיצע הקיים אם מתאימה לך יותר פעילות פרטנית או בקבוצה. הביאי בחשבון שלרוב העלויות של טיפול פרטני גבוהות יותר מאשר של כזה הנערך בקבוצה.
 • מקצועיות- להבדיל מהיוועצות בפורומים, שבהם לעתים קרובות נשים מייעצות זו לזו על סמך ניסיונן האישי (שהוא רב ערך בפני עצמו), בפנייה לגורם המקצועי, הייעוץ שתקבלי יבוסס על התנסות של המטפל/ת עם מגוון מקרים רלוונטים ולא על נסיונו/ה האישי בלבד.

חסרונות:

 • עלות כספית- מומלץ בכל פנייה לגורם מקצועי לערוך "סקר שוק" קצר, לבחון עלויות ולבחור טיפול שיתאים לא רק לצרכים הנפשיים והגופניים אלא גם לכיס!

תמיכה חברתית אצל חברות, חברים ומשפחה

יתרונות:

 • נגישות גבוהה- האנשים הקרובים אלייך הם לרוב קרובים לא רק בלב אלא גם פיזית. משמעות הדבר היא שמזדמן לך לפגוש אותם לעתים קרובות יחסית, והקרבה הפיזית והרוחנית לרוב מכשירה את הקרקע לכך שתוכלי לשתף אותם בחוויות שלך.
 • מכירים אותך- אלו האנשים שמכירים אותך שנים ארוכות ואולי אף מלידתך. הם יודעים מה גורם לך לקושי ואיך את בכל זאת מצליחה להתמודד ויכולים לחזק אותך על סמך הקשר המבוסס ביניכם.

חסרונות:

 • מכירים אותך- ולכן עשויים לחשוב שיודעים מה הכי טוב בשבילך, בשעה שאת כבר שוקלת כיוונים אחרים או רק רוצה שיקשיבו לך בלי לייעץ. הדינאמיקה הקיימת בינך לבין הקרובים אלייך יכולה לעתים לצמצם את מרחב התמרון שלך, מכיוון שבקשרים ארוכי טווח אנשים נוטים להתקבע בתפקידים מסוימים. ברגע האמת, גם אם רצו לפעול אחרת, מוצאים עצמם מושלכים לאותו משחק תפקידים ידוע מראש שמותיר אותם מתוסכלים.

ספרי קריאה או חומרים עיוניים בנושא

יתרונות:

 • היצע מגוון ורחב- יש שפע של ספרים העוסקים בחווית ההריון והאימהות, מה שיאפשר לך להתעמק בנושאים שמעניינים אותך: השינויים בגוף במהלך הריון, היחסים עם הורייך או הקשר עם התינוק ותפיסות אודות אימהות בתרבויות שונות.

חסרונות:

 • מקום מועט לביטוי עצמי- ייתכן ותמצאי בספרים נושאים שלגמרי ידברו אל ליבך, אך לא תוכלי להגיב, להעיר, להסכים עם הכתוב או להתקומם, אלא רק בינך לבינך, או בשיחה עם מי שבמקרה קרא את אותם דברים. ידוע שלמידה טובה מערבת התנסות. אולם בספרים האפשרות שלך ללמוד דרך התנסות היא מועטה אלא אם מדובר על ספרי הדרכה שמציעים לדוגמה תרגילים ותנוחות למהלך ההריון.

לסיכום, כל אחת חווה את ההריון הראשון בדרך הייחודית לה, אך עדיין קיימות נקודות דמיון. על בסיס הנקודות הללו עלו ההצעות שלפניכן, ואתן מוזמנות לבחור מתוכן את הפתרונות המתאימים לכן ביותר. רצוי לשלב אופני התמודדות שונים על מנת להעצים את יכולת ההתמודדות. לצד זאת, כדאי לזכור שלא הכל תלוי בכן. ההריון יתפתח מעצמו בקצב שהגוף ותנאים נוספים יקבעו, ולא תהיה לכן שליטה רבה על המצב. המשמעות היא, שבמקביל לצעדים פעילים שתנקטו כדי להקל על עצמכן היכן שיש לכן שליטה ואפשרות בחירה, כדאי שתעבדו גם על היכולת לקבל את המצב כמו שהוא. בהצלחה!

 

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>